Za Sněhem | Fotovandr | Vandrovník | Inzerce zdarma | Katalog firem | Knihy | Registr firem
Vyhledejte si zájezd
DestinaceDatum odjezdu
Cena doZpůsob dopravy
Místo odletu/odjezduDélka pobytu
StravováníKategorie ubytování
Klíčové slovo

Kréta

Výhody:
Kréta je největší řecký ostrov a nejjižnější část Evropy, kolébka minojské civilizace, staré přes 4 000 let, bájemi opředené místo, kde se podle pověsti narodil bůh Zeus.
Ostrov nabízí řadu historických památek celosvětového významu, svědků nejstarší evropské kulturní civilizace. Za všechny lze na prvním místě jmenovat královský palác v Knóssu nedaleko hlavního města Herakleionu, roku 1894 objevený a později necitlivě zrekonstruovaný britským badatelem sirem Arthurem Evansem, považovaný za Labyrint postavený Daidalem pro Mínotaura, znetvořeného syna krále Mínoa. Aby nevyzradil tajemství, král Mínos jej i s jeho synem Ikarem uvěznil. Daidalos se rozhodl z Kréty uprchnout pomocí křídel slepených z ptačího peří a vosku. Letěli na Sicílii, ale Ikaros zkoušel, jak vysoko může vyletět, vosk se mu od slunce rozlepil a Ikaros se zabil. Mínotaura zabil dle legendy Theseus, jenž prošel Labyrintem a s pomocí Ariadniny nitě našel zpět cestu ven.
Největší rozkvět minojské kultury spadá do let 2.000-1.600 př. n. l. Zřejmě po přírodní katastrofě, která velkou říši oslabila, dobyli Krétu Dórové. V roce 66 př n. l. obsadili ostrov Římané. Potom se na Krétě vystřídali Byzantinci, Saracéni, znovu Byzantinci, Benátčané, Turci, až roku 1912 byla připojena k tehdejšímu řeckému království. Tyto časté změny vládců zpravidla nepřinesly obyvatelům ostrova mnoho dobrého, Krétu však obohatily o množství památkově cenných pevností, jakož i sakrálních staveb sloužících různým náboženstvím.
Kréta je ostrov s mnohotvárnou krajinou, převážně hornatým vnitrozemím s jeskyněmi, soutěskami i náhorními plošinami, které skýtají nespočet možností pro milovníky pěší turistiky i horských kol. Páteří Kréty jsou hory vyšší než dva tisíce metrů, když pohoří Idi Ori s nejvyšším vrcholem Kréty Psiloritis dosahuje až 2456 m.n.m. Malé vesničky ve vnitrozemí mají nezapomenutelnou atmosféru, jako by se tu zastavil čas již v dobách dávno minulých. Velkým kontrastem je severní pobřeží ostrova, tvořené především dlouhými písečnými či oblázkovými plážemi. Zde se nachází převážná většina turistických center s rozvinutou infrastrukturu, která nabízejí návštěvníkům veškerý komfort a služby ke strávení příjemné dovolené u moře. Pobřeží na jihu ostrova Kréta je členitější, spíše hornaté, a proto i pláže jsou zde tvořeny hlavně malými romantickými zálivy. Vzhledem k poloze Kréty v jihovýchodní části Středozemního moře patří klima na celém pobřeží k nejmírnějším v Evropě, léto zde trvá 6 - 7 měsíců, sezóna začíná v květnu a končí koncem října.
Kréta je velký ostrov (260 km dlouhý, 60 km široký a jeho rozloha je více jak 8 tisíc km2), ale ne natolik, aby se nedal poměrně důkladně prozkoumat již během jediné dovolené. Na ostrově je hustá síť půjčoven aut, motocyklů i kol, stejně jako množství organizovaných zájezdů autobusem či lodí ze všech koutů pobřeží. Kromě nejvýznamnější památky, již výš zmíněného Knóssu, si nenechte ujít zejména přístavy Chania a Rethymnon, dnes druhé a třetí největší město Kréty, oba založené Benátčany a okouzlující dodnes jejich nezaměnitelnou architekturou. Nechte se však rovněž ze severního pobřeží Kréty zavézt lodí na sopečný ostrov Santorini, možný pozůstatek bájné Atlantidy zvaný též â€žegejské Pompeje". Je to bezpochyby životní zážitek!
Všechna střediska Kréty přitahují velmi čistou vodou, k dispozici jsou vždy jak pláže s placeným servisem, tak i pláže volné. Na placených plážích severokrétských středisek je možnost půjčování sportovního vybavení (lodiček, šlapadel, kajaků, windsurfingů, vodních skútrů), jsou zde i sprchy, toalety a bary; vstup do vody je téměř všude pozvolný a bezpečný a moře je tedy na rozdíl od jihu Kréty vhodné i pro děti a neplavce. Po většinu letní sezóny je poklidné, nežijí v něm nebezpeční živočichové a díky své čistotě je vhodné i na potápění a šnorchlování.
Gouves
je dynamicky se rozvíjející, poměrně rozlehlé, avšak dosud poklidné turistické středisko vhodné zejména pro rodiny a starší návštěvníky. Nachází se na severním pobřeží Kréty 20 kilometrů východně od Heraklionu. Místní pláže jsou spíše užší, poměrně členité, tvořené zálivy písečnými i kamenito-oblázkovými. Skládá se ze dvou částí - nové turistické Kato Gouves, jejíž centrum nabízí několik restaurací, taveren a obchodů s potravinami a suvenýry, a vesnice s původními obyvateli Pano Gouves. Pravidelná autobusová linka zajišťuje několikrát denně spojení s ostatními letovisky i s hlavním městem.
Hersonissos
je pravým protipólem Gouves. Leží sice na stejném pobřeží jen o 8 km východněji, ale je to rušné letovisko plné hotelů pulsující od jara do podzimu bujným denním i nočním životem. Je to masové středisko v pravém slova smyslu, řadící se k nejvyhledávanějším na celé Krétě. Kdo tedy namísto klidu upřednostňuje při výběru dovolené dostatečně pestrou škálu zábavy a sportů, kompletní infrastrukturu nebo dostatečné nákupní možnosti, je pro něj Hersonissos pravou volbou. Moderní pobřežní část Limenas Hersonissos je rozložena okolo kouzelné zátoky s plážemi písečnými i oblázkovými. Nedaleko od městečka je velký vodní park s tobogány a v komplexu vodních sportů Star Beach můžete zase vyzkoušet třeba jízdu za motorovým člunem na vodním banánu, nafukovacích kruzích či vodních lyžích, ti odvážnější pak dokonce parasailing.
Stalida
je moderní a živé turistické letovisko, jež se nachází 33 km východně od hlavního města Heraklionu a 5 km od Hersonissu. Díky rychlému rozvoji turistiky v této oblasti srůstá v jednu velkou turistickou oblast se sousední Malií, takže již jen stěží poznáte, kde které letovisko končí a druhé začíná. Zdejší dlouhé písečné pláže jsou vyhlášené a vyhledávané nejen mezi turisty, ale i místními obyvateli. V letovisku je řada restaurací, taveren, kaváren, barů a nejrůznějších obchodů, zejména se suvenýry. Díky své poloze a dobrému spojení hromadnou dopravou je Stalida ideální k výletům do okolí, například do sousední historické Malie s mínójským palácem, do hlavního města Heraklionu nebo do největšího města východní Kréty Agios Nikolaos.

Nevýhody:


Počet položek: 0položek na stránku:  
 OdjezdPočet dní/nocíTyp ubytováníStravováníDopravaCena
Počet položek: 0položek na stránku:  
Rezervace a informace na 224 223 636
Proč vybrat zájezd u nás?
1. Prodáváme zájezdy pouze od renomovaných CK s pojištěním proti úpadku

2. v cestovním ruchu se pohybujeme více než 12 let

3 . náš ochotný personál Vám rád poradí s výběrem zájezdu

4. u nás si pohodlně a z domova vyberete zájezd a bez zbytečného prodlení Vás kontaktuje naše operátorka s podrobnostmi

5. jsme společnost, která má vybudovánu stabilní pozici v oblasti cestovního ruchu, můžete nám důvěřovat

6. máme kamenná prodejní místa v Praze a v Teplicích